گریتینگ

گریتینگ شبکه ای است که بسته به نوع کاربرد از مواد و طرح های مختلف قابل تولید است. مواد اولیه مورد استفاده در گریتینگ ها می تواند از نوع فلزی مانند فولاد، آلومینیوم و مواد غیر فلزی مانند کامپوزیت، فایبرگلاس و غیره باشد. این محصول در زمینه های مختلف مانند کفپوش، صفحه محافظ، مسیرهای دسترسی، راه پله ها، کانال های صنعتی یا شهری، سقف های کاذب، ، پل ها، معابر و بخش های مختلف ساختمانی می تواند به کار رود.

 

اجزای تشکیل دهنده گریتینگ

گریتینگ از دو قسمت اصلی تشکیل شده است:

1.میله یاتاقان

2 .میله های ضربدری

تسمه های یاتاقان عامل تعیین کننده مقاومت و گرانش شبکه یا گریتینگ است و نگهدارنده ها تنها نقش
ثابت را برای نگهداری این تسمه ها و حفظ آرایش سازه در چارچوب آن دارند. بنابراین شکل و چگالی یا نحوه قرارگیری میله های عرضی نقشی در تحمل وزن سازه نخواهد داشت و فقط بر وزن و ظاهر سازه تأثیر می گذارد. مهمترین عامل در تحمل وزن سازه، عرض شبکه تسمه تحمل است، به طوری که هرچه بار گریتینگ بیشتر باشد باید بیشتر از آن کمربندهای عرض را استفاده کرد. مواد نگهدارنده را می توان از انواع مختلفی مانند تسمه، نیم تسمه، گوشه های گرد و چهار پره در نظر گرفت که در تولید گریتینگ با استفاده از زنجیر چهار طرفه یا الکتروفورز میلگرد استفاده می شود.

گریتینگ

بررسی روشهای تولید سنتی و مدرن در تولید گریتینگ 

گریتینگ های میله یاتاقان های عرضی می تواند انواع مختلفی داشته باشد مانند بند، نیم تسمه، میلگرد یا چهار پره که هر یک دارای مشخصات متفاوتی می باشند. تفاوت بین دو روش سنتی و مدرن با توجه به تمام مواد اولیه، در روش اتصال نگهدارنده ها به تسمه ها در تحمل یکسان است. در روش سنتی فرایند ساخت به این صورت است که برای اتصال نگهدارنده ها به تسمه یاتاقان، ابتدا فضای مورد نیاز برای نگه داشتن روی میله های تسمه ایجاد می شود، آنها یک شکاف یا چندین سوراخ ایجاد می کنند و پس از قرار دادن نگهدارنده
در نقاط ورود اتصالات ثابت می شوند تا با کمک جوشکاری آنها را محکم نگه دارند. این روش کاملاً غیراستاندارد است و تنها یکی از بارزترین خطاهای آن خطای اپراتور است.

در این حالت به دو نکته توجه می شود. یکی کاهش قدرت تحمل بار تسمه اصلی یا یاتاقان ها که با ایجاد شیارهای متعدد در امتداد آن و دیگر اتصالات هموار و ناهموار که به دلیل میزان خطای بسیار زیاد اپراتور در حین کار ، تأثیر بسیار بالایی در کاهش ضریب مقاومت ساختاری خواهد داشت. علاوه بر این معایب یا به قولی عیب بزرگی که در کاربردهایی با شرایط رطوبت بالا ظاهر می شود، عدم پوشش کامل سطوح است. ساختار گریتینگ به گونه ای است که کاملا با پوشش های مختلف مانند گالوانیزه پوشانده شده است. این امر به دلیل وجود ترک و منافذ ناشی از ایجاد یک شیار در تسمه ها و جوشهای غیرخطی است که از نفوذ مواد پوششی به طور کامل در تمام قسمتهای ساختاری جلوگیری می کند. چنین رویدادهای زنگ زدگی در قطعات فولادی موجب انقراض و خراب شدن زودرس این ساختار خواهد شد.

 

بر خلاف گریتینگ های فلزی در یک روش الکترو فرمینگ جدید و استاندارد، این مشکلات را رفع می کند و در بیشتر موارد می توان گفت که به طور کامل برطرف شده است. در این موارد به دلیل کمبود چندین شیار یا سوراخ در امتداد بند برای نصب نگهدارنده ها و یکنواختی تمام اتصالات در سطح سازه، از ظرفیت تحمل بار کمربندها کاسته نمی شود. همچنین پوشش کامل قطعات توسط پوشش های مختلف به دلیل عدم تخلخل و ترک خوردگی ناشی از شیار یا جوشکاری دستی، یکی دیگر از این موارد است. یکی دیگر از مزایای گریتینگ های رسانای الکتریکی در مقایسه با نوع دستی آن، وزن سبک تر در مقابل ظرفیت تحمل بار و مقاومت بالاتر این سازه ها است.

 

در تولید الکترو فرمینگ، یکی از نیازهای اصلی تولید استفاده از مواد اولیه با کیفیت بالا و همگن است. تمام نوارهای مورد استفاده در الکترو فرمینگ گریتینگ باید از نظر ضخامت، ابعاد و سایر پارامترهای کمی و کیفی در همه نقاط کاملاً یکنواخت در نظر گرفته شوند. در غیر این صورت جریان الکتریکی در همه نقاط یکنواخت نخواهد بود و مانع ذوب شدن یکنواخت نقاط اتصال از طریق شبکه می شود و در عمل تولید گریت را مختل می کند

 

این مورد مهم در حالی رخ می دهد است که برای مطابقت با این الزامات لازم نیست گریتینگ به روش سنتی باشد و ممکن است بتوان از مواد زائدی که هر یک از آنها ابعاد و پارامترهای مختلف کیفیت را دارند، استفاده کرد تا در کنار هم استفاده شوند. مزیت دیگر گریتینگ الکترو فرمینگ تولید صفحات با ابعاد بالا است. پانل های 6 * 1 متر یا بیشتر از این قبیل موارد هستند. تولید گریتینگ به روش سنتی نمی تواند چنین ابعادی ایجاد کند، زیرا نگه داشتن بیش از مقدار مشخص تسمه های بلبرینگ ممکن نیست و نوارها در معرض انحنا و خم شدن قرار می گیرند. این توانایی با تغذیه یک تحمل بار کاملاً یکنواخت و ثابت به دستگاه الکترو فرمینگ هنگام تولید ایجاد می شود. از این توانایی می توان در طراحی و کاربرد گریتینگ در پروژه های مختلف استفاده کرد.

گریتینگ فولادی استاندارد معمولاً به گریتینگ فولادی جوش داده شده در اندازه های بزرگ اشاره دارد. ساختار آسان و بارهای زیاد به طور گسترده ای می توانند در سکوی توری فولادی، راهرو و کف سازی استفاده شوند. از جمله مشخصه های خرید گریتینگ موارد زیر می باشند:

  •  متریال مواد فولاد کربن یا فولاد گالوانیزه به انتخاب مشتری
  •  انتخاب صفحات برش
  • سفارشی سازی ابعاد صفحات
  • ایده آل برای سکو، پیاده رو، کفپوش و کف سازی در ساختمان ها

 

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایلید به گفتگو بپیوندید؟
ما دوست داریم شما هم در این بحث شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *