کلاف آجدار

میلگرد کلاف چیست؟

کلاف یکی از مشتقات آهن می باشد که در دسته میلگرد قرار می گیرد. میلگرد دارای انواع مختلف آجدار و کلاف می باشد. کلاف یا کویل به شکل یک کلاف پیچیده عرضه می شود. این محصول دارای انواع مختلفی می باشد که متناسب با کاربردهای مختلف استفاده می شود. در ادامه به انواع کلاف و ویژگی هر یک از آنها می پردازیم. با آهن لند همراه باشید و این مقاله را از دست ندهید.

انواع میلگرد کلاف

 • میلگرد کلاف گالوانیزه
 • میلگرد کلاف سیاه
 • میلگرد کلاف مسی
 • میلگرد کلاف برنجی
 • میلگرد کلاف استیل

 

میلگرد کلاف فولادی گالوانیزه

کویل یا کلاف فولادی گالوانیزه نوع خاصی از کلاف فولادی است که در تعدادی از کاربردهای مختلف در محیط ساخت و تولید مورد استفاده قرار می گیرد. سیم گالوانیزه از سیم استیل خفیف یا سیم فولادی کربن بالا ساخته شده است. مواد با استحکام بالا باعث می شوند که بدون آسیب سنگین بارگیری شود و می تواند میزان مقاومت خوبی در برابر خوردگی داشته باشد. بنابراین پروسه عمر طولانی دارد، اگرچه ممکن است در شرایط بدی قرار گیرد. علاوه بر این، کویل فولادی نیز از نرمی خوبی برخوردار است. برای رفع نیازهای مختلف می تواند در ابعاد مختلف خم شود و الزامات استانداردهای بین المللی را برآورده کند و در نهایت می توانید بدون هیچ گونه نگرانی از آن استفاده کنید. کلاف فولادی از هر نوع، محصول صافی است که به اندازه کافی نازک می باشد تا درون یک سیم پیچ و در یک رول مداوم چرخانده می شود. همچنین امکان صاف شدن و برش دادن در هر طول یا اندازه ای برای این محصول امکان پذیر است. استفاده از کلاف فولادی گالوانیزه با این میزان توانایی، میزان انعطاف را در پروژه های ساخت فضای باز افزایش می دهد. کویل فولادی گالوانیزه به دلیل توانایی طبیعی در جلوگیری از زنگ زدگی یا خوردگی می تواند در فضاهای خارجی استفاده شود.

کویل معمولاً در ابعاد مختلف موجود است. ممکن است از 6 اینچ تا 24 اینچ با عرض 15 سانتی متر تا 51 سانتی متر و هنگام صاف شدن تا 10 فوت معادل 3 متر باشد. کلاف فولادی گالوانیزه که بیشتر کارگران ساختمانی از آن استفاده می کنند، اغلب در کاربردهای پشت بام یافت می شود. در چنین محیط هایی از آن به عنوان یک پوشش محافظ یا سدی بر روی پشته ها و دره ها در سیستم سقف استفاده می شود. کاربردهای دیگر برای کلاف فولادی گالوانیزه شامل محیط هایی است که از کویل های ضخیم تر برای ساخت قطعات کوچکتر استفاده می شود. قطعات کوچکتر از سیم پیچ بریده می شوند و شکل آن به داخل ماشین تمبر و فشرده می شود. علاوه بر این کلاف فولادی گالوانیزه می تواند جوش داده شده و درز شود، بنابراین می توان از آن برای ساخت مخازن مختلف استفاده کرد که شامل مواد خورنده نمی شوند. تعداد زیاد و گستردگی کاربردهای فولاد در قالب کویل وجود دارند و این به دلیل قابلیت دستکاری مواد و مقاومت طبیعی آن در برابر عناصری که سایر انواع فولاد یا فلز قادر به تحمل آن نیستند، می باشد.

میلگرد کلاف سیاه

سیم آهنی سیاه دارای کروماتیت سازگار و ظرفیت تحمل بالایی است. سیم آهنی سیاه یک سیم متداول در زندگی ما است. این نوع از جنس آهن یا استیل با کیفیت بالا ساخته شده است. بنابراین می توان از سیم آهنی سیاه با استحکام بالا برای آویزان کردن برخی موارد سنگین استفاده کرد. این محصول با استحکام کششی و کشش بالا، هنگام استفاده شکسته نمی شود. در مقایسه با سیم گالوانیزه، سیم آهن سیاه از مقاومت در برابر خوردگی ضعیف برخوردار است و هزینه کمتری دارد. دو نوع سیم آهنی سیاه داریم، یکی سیم کشیده شده سخت، دیگری سیم آنیل نرم است. ویژگی های کلاف سیاه به ترتیب زیر می باشد:

 • ظرفیت تحمل بالا
 • استحکام کششی بالا و مقاومت کششی
 • خاصیت ارتجاعی ، نرمی و انعطاف پذیری خوبی دارد.
 • سازگاری با chromaticity
 • سطح صاف
 • اندازه های مختلف برای رفع نیازهای مختلف

میلگرد کلاف استیل

قوطی پروفیل آلومینیومی از جمله قوطی پروفیل های پرمصرف در صنعت ساختمانی می باشد که به لحاظ هزینه به صرفه تر می باشد و نسبت به سایر پروفیل ها کاربرد بیشتری دارد. وزن کم آن باعث می شود خرید آن نیز به صرفه تر باشد. از لحاظ کارایی نیز در ساختمان ها انرژی را نسبت به سایر پروفیل ها کمتر هدر می دهد. این نکته مثبت در قوطی پروفیل آلومینیومی باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می شود.

میلگرد کلاف مسی

سیم مسی با ظاهر زیبا و مقاومت در برابر خوردگی برای ساخت صنایع دستی و تزیین استفاده می شود. سیم مسی از مس ساخته شده است که می تواند به صورت روکش مس باشد. در مقایسه با سیم آهنی سیاه ، سیم مسی از زیبایی ظاهری برخوردار است. بنابراین از آن برای تزیین خانه و باغ، ساخت صنایع دستی و جواهرات بسیاری استفاده می شود. سیم مس با رسانایی الکتریکی خوب می تواند در مهندسی برق مورد استفاده قرار گیرد. کلاف مسی با مقاومت در برابر خوردگی به راحتی در معرض خوردگی مواد شیمیایی محیطی قرار نمی گیرد. علاوه بر این، سیم مسی از انعطاف پذیری بالایی برخوردار است. می تواند به اشکال مختلف خم شود.

درست مانند سایر سیم های فولادی، سیم مسی نیز از ظرفیت تحمل بالایی برخوردار است. می توان از آن برای ساخت سیم حلق آویز، صفحه پنجره، صفحه سیم مسی، مش بافتنی، سبد سیم استفاده کرد. ویژگی های سیم مسی به ترتیب زیر می باشند:

 • انعطاف پذیری بالا که می تواند به اشکال مختلف خم شود.
 • استحکام کششی بالا
 • رسانایی الکتریکی
 • مقاومت در برابر خوردگی
 • مقاومت در برابر زنگ زدگی
 • دارای ظاهر زیبا

میلگرد کلاف برنجی

کلاف برنجی زیبایی را با مقاومت در برابر خوردگی برای تزیین خانه و باغ شما فراهم می کند. سیم برنجی از برنج ساخته شده است که حاوی 65 درصد مس و 35 درصد روی است. سیم برنجی دارای سطح روشن و زیبایی است و محو نمی شود. بنابراین برای ساخت جواهرات و صنایع دستی مناسب می باشد. بسیاری از افراد دوست دارند از آن برای آویزان کردن برخی از چراغ ها و تصاویر برای تزیین خانه استفاده کنند.همچنین سیم برنجی در برابر خوردگی و مقاومت در برابر سایش مناسب است. از این ماده در صنعت ساخت و ساز و حمل و نقل برای اتصال استفاده می شود. درست مشابه سیم مسی، سیم برنجی نیز از هدایت الکتریکی خوبی برخوردار است. علاوه بر این می توان از آن در خط انتقال نیرو و مهندسی برق و ساخت صفحه نمایش پنجره و مش تزیینی استفاده کرد. ویژگی های کلاف برنجی به ترتیب زیر می باشند

 • مقاومت در برابر خوردگی و مقاومت در برابر سایش
 • استحکام کششی بالا
 • انعطاف پذیری بالا که می تواند در محصولات مختلف شکل ایجاد شود.
 • رسانایی الکتریکی
 • سطح براق و زیبا

ابعاد و ضخامت میلگرد کلاف

میلگرد کلاف با توجه به انواع مختلفی که دارد به دو نوع کلی ساده و آجدار تقسیم می شود. ابعاد کلاف میلگرد از سایز 5.5 الی 16 میلیمتر موجود می باشد. در بازار آهن و فولاد سایز 5.5 الی سایز 8 را با عنوان مفتول یا وایر می شناسند. میلگرد کلاف را در کارخانه ها تا سایز 12 تولید می کنند و سایز بزرگتر را تنها در صورت سفارش مشتری تولید می کنند. سایزبندی میلگرد کلاف را می توان به ترتیب زیر نام برد:

 • میلگرد کلاف ساده 5.5
 • میلگرد کلاف ساده 6.5
 • میلگرد کلاف ساده 8
 • میلگرد کلاف ساده 10

میلگردهای بالا از سایز 5.5 الی 10 با عنوان RST34 نیز شناخته می شوند.قابل توجه است که کلاف نوع آجدار که در کلاف های بالا نیست، در دو دسته A2 و A3 دسته بندی می شود.

کاربردهای میلگرد کلاف

میلگرد کلاف یکی از دیگر محصولاتی است که ایران در تولید آن به خودکفایی رسیده است. بیشترین میزان تولید میلگرد کلاف را شرکت ذوب آهن اصفهان از آن خود کرده است. همانطور که می دانید ذوب آهن اصفهان یکی از کارخانه های بزرگ ایران می باشد که تا به امروز توانسته مقاطع فولادی همچون میلگرد و تیرآهن را روانه بازار کند. از دیگر کارخانه هایی که خط تولید کلاف میلگرد را دارا هستند، کارخانه های یزد احرامیان، نطنز و کاشان هستند. کارخانه های نام برده علاوه بر تولید میلگرد کلاف، سفارش های صنعتی و ساختمانی را به صورت اختصاصی پذیرش می کنند.

میلگرد کلاف مشابه میلگرد و سایر مقاطع فولادی در ساختمانی سازی کاربرد موثری دارد که از میان آنها می توان به مصارف ساختمانی، تیرچه و خرپا، سیم خاردار، سیم بکسل، میخ پرچ، پیچ پرچ، زنجیر، صنایع جوشکاری، صنایع الکترود سازی، گابیون، توری حصاری، فنرسازی، فنس کشی، مفتول های خوش تراش، اشاره کرد.

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایلید به گفتگو بپیوندید؟
ما دوست داریم شما هم در این بحث شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *