پروفیل سبک که به پروفیل مبلی نیز معروف است, از نورد سرد یا ورق روغنی و در ضخامت کمتر از 2 میلیمتر تولید می شود. این پروفیل به خاطر داشتن ویژگی های عالی کاربرد زیادی در صنعت دارد. قوطی مبلی یکی از مهم ترین و پرکاربردترین محصولات این پروفیل است. از پروفیل سبک در خودروسازی , دوچرخه سازی , لوازم خانگی , مبلمان و صندلی , ساخت اگزوز, کانکس و کانتینر و … استفاده می شود.

ویژگی های مهم پروفیل سبک

مهم ترین ویژگی های پروفیل سبک عبارتند از :
 • فرم پذیری بسیار عالی
 • داشتن ظرافت بیشتر نسبت به سایر پروفیل ها
 • دارای تنوع وزنی بسیار زیاد
 • دارای سطح با کیفیت
 • پروفیلی با قابلیت آبکاری
 • دارای قطر و ضخامت بسیار دقیق
به دلیل داشتن همین ویژگی ها از پروفیل سبک در صنعت استفاده های فراوانی می شود. همچنین در تغییر مقاطع لوله ها در پروفیل سبک از فرآیند کشش سرد استفاده می شود و همین فرآیند کشش سرد موجب می شود که بتوانیم ویژگی های دقیقی را به مقاطع بدهیم. از جمله ویژگی هایی که می توان از طریق فرآیند کشش سرد به مقاطع داد , می توان به گوشه های دقیق, ابعاد مطلوب , کاهش مصرف انرژی , افزایش سرعت و … اشاره کرد. در واقع کشش سرد در صنعت کاربردهای فراوانی دارد و از صنایع کشاورزی گرفته تا اسلحه سازی و ساخت ریل و حتی در و پنجره نیز از این فرآیند استفاده می شود.
لوله-اسپیرال-(1)
قیمت پروفیل سبک نسبت به واحد وزنی آن اعلام می شود که این قیمت نیز وابسته به فاکتورهای زیادی از جمله قیمت دلار , هزینه گمرکی , هزینه انرژی برای کارخانه ها , قیمت جهانی ورق نورد سرد و … می باشد. قیمت پروفیل سبک با افزایش ضخامت و قطر لوله ها افزایش پیدا می کند. با وجود اینکه قیمت پروفیل های سبک در واحد وزنی نسبت به پروفیل های سنگین , بیشتر است اما پروفیل های سبک وزن و ضخامت کمتری دارند , اما در واحد طول قیمت آنها نسبت به پروفیل های سنگین, کمتر است. به دلایلی که عرض کردیم در صنایعی که به پروفیل های با ضخامت کم نیاز باشد , از پروفیل های سبک استفاده می شود.

ویژگی‌های پروفیل‌های مبلی

البته پروفیل‌های سبک تنها به دلیل ویژگی‌های بخصوصی که دارند توانسته‌اند تا این حد از محبوبیت برسند مورد استفاده قرار بگیرند. برخی از این موارد را با یکدیگر مقایسه ‌می‌کنیم.

 • انعطاف پذیری و فرم پذری : این دسته از پروفیل‌ها قابلیت قابل توجهی در انعطاف‌پذیری و تغییر فرم دارند به این معنا که میتوان خیلی راحت تغییراتی را بر روی آن ها اعمال کرد.
 • ظرافت بالا: می توان گفت پروفیل سنگین از مقاومت بالایی برخوردار است و به این راحتی‌ها نیز فرم خود را از دست نخواهد داد. اما از طرفی باید این را نیز در نظر گرفت که به دلیل ظرافتی که دارند استفاده از پروفیل مبلی در صنایع مبلمان سازی بسیار کار را در این مورد راحت‌تر کرده است.
 • تنوع در وزن و اندازه : این پروفیل در اندازه‌ها و وزن‌های مختلفی تولید می‌شود که انتخاب هر کدام از آن‌ها کاملا به مصرف کننده و پروژه مصرف کننده دارد.

کاربرد پروفیل‌های سبک

همانطور که اشاره کردیم پروفیل‌ها به طور کلی از پرکاربرد‌ترین مصالح ساختمانی به حساب می‌آیند. پروفیل قوطی و یا سبک نیز به نوبه خود نقش بزرگی در این افتخار ایفا می‌کند. اجازه دهید چند مورد را با یکدیگر بررسی کنیم:

 • خودرو سازی : از این پروفیل در ساخت چهارچوب‌های خودرو‌ها استفاده می‌شود.
 • دوچرخه سازی : با توجه به ظرافت بالای قطعات دوچرخه می‌توان گفت که پروفیل مبلی از بهترین انتخاب‌ها برای ساخت دوچرخه است.
 • صنعت مبلمان سازی : پروفیل سبک از مقاومت خوبی برخوردار است، نه تا این اندازه که بتواند مانع از سقوط یک ساختمان بشود اما آن قدر مقاوم است تا در تولید اسکلت مبلمان مقاومت خوبی از خود نشان بدهد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایلید به گفتگو بپیوندید؟
ما دوست داریم شما هم در این بحث شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *