میلگرد چیست؟

میلگرد نوار فولادی است که در ساخت بتن استفاده می شود. شما با افزودن این میله های فلزی، می توانید پایه های بتنی مستحکم را ایجاد کنید. پروژه شما چه دارای کف و چه دیوار باشد، میلگرد باعث می شود شکافی در ساخت ایجاد نشود که در نهایت منجر به از هم پاشیدن پروژه شود. هر چند میلگرد و بتن به کنترل مکان و میزان ترک ها کمک می کنند، در عین حال می تواند قدرت ساختاری پروژه را فراهم کند.

چرا میلگرد در پروژه مهم است؟
میلگرد باعث می شود بتن چندین بار در برابر خرابی مقاوم تر شود و استحکام کششی را با استفاده از یک نوار تقویت شده که در برابر خوردگی مقاوم است، فراهم کند. اگر می خواهید سازه های بتنی خود را ساختمان بنا کنید، میلگرد مقاومت بیشتری نسبت به سیم های فولادی، فایبرگلاس تقویت شده و بسیاری از محصولات دیگر موجود در بازار دارد. چرا؟ زیرا قدرت ساختاری را در نوع خود ایجاد می کند

ابعاد مش میلگردی

انواع متفاوت میلگرد از نظر جنس
طیف گسترده ای از انواع میلگرد به لحاظ ظاهری و جنس در بازار موجود است که از میان آنها می توان به انواع میلگرد به لحاظ جنس به ترتیب زیر اشاره کرد:

میلگرد اروپایی
قدرت میلگرد اروپا در میزان هزینه آن است. نوع اروپایی ساخته شده از جنس منگنز، کمترین مقاومت در برابر خم شدن را دارد. در عین حال که کار با آن آسان است، معمولاً برای استفاده در مناطقی که زلزله را تجربه می کنند و یا برای پروژه هایی که نیاز به یکپارچگی ساختاری قابل توجهی از میلگرد آن دارند، توصیه نمی شود.

میلگرد فولادی کربن

رایج ترین آن نوار سیاه در هر نوع و مقیاس پروژه با استثناء، مورد استفاده قرار می گیرد. بزرگترین ضعف میلگرد سیاه این است که باعث خوردگی می شود. خوردگی میلگرد، ترک خوردگی و شکستن بتن اطراف آن را گسترش می دهد. برای شرایطی که Rebar در معرض رطوبت یا اشباع آب قرار می گیرد، گزینه های بهتری نسبت به نوع سیاه وجود دارد. با این وجود، با توجه به نسبت مقاومت به مقدار کششی، Rebar سیاه بهترین نوع موجود در بازار است.

میلگرد ساده

میلگرد با روکش اپوکسی

میلگرد با روکش اپوکسی، همان نوع سیاه با روکش اپوکسی است. از همان مقاومت نساجی برخوردار است اما از مقاومت در برابر خوردگی 70 تا 1700 برابر بیشتر برخوردار است. با این حال، پوشش اپوکسی بسیار ظریف است. هرچه صدمه به پوشش بیشتر باشد، در برابر خوردگی نیز مقاومت کمتری خواهد داشت.

میلگرد گالوانیزه

نوع گالوانیزه فقط 40 برابر نسبت به میلگرد سیاه در برابر خوردگی مقاوم است اما آسیب رساندن به روکش گالوانیزه دشوارتر است. از این نظر، ارزش بیشتری نسبت به میلگردهای پوشیده از اپوکسی دارد. با این حال، این نوع حدود 40٪ گرانتر از میلگرد روکش شده با اپوکسی است

میلگرد پلیمر تقویت شده با فیبرGFRP

GFRP کامپوزیتی کاملاً شبیه الیاف کربن است. در نتیجه خم شدن میدان هنگام استفاده از GFRP مجاز نیست. با این حال، طی یک دوره خراب نمی شود. از این نظر، GFRP یک نوار تقویت کننده بتنی بی نظیر است. در حالی که هزینه آن ده برابر بیشتر از نوع روکش شده با اپوکسی در هر پوند است اما بسیار سبک است، بنابراین هنگامی که در مورد پای خطی صحبت می کنید، هزینه آن تقریباً دو برابر است.

میلگرد فولاد ضد زنگ

این نوع از جنس استنلس استیل است که به عنوان گرانترین نوار تقویت کننده در دسترس به حساب می آید و هزینه آن تقریباً هشت برابر قیمت میلگرد با روکش اپوکسی می باشد. علاوه بر این بهترین نوع مناسب و در دسترس برای اکثر پروژه ها می باشد. برای کسانی که دلیلی برای استفاده از آن دارند، میلگرد از جنس استنلس استیل 1500 مقاومت بیشتری در برابر خوردگی نسبت به نوع نوار سیاه دارد. نسبت به سایر انواع مقاوم در برابر خوردگی یا ضد خوردگی مقاوم تر است و به راحتی خم می شود.

انواع متفاوت میلگرد از نظر ساخت و تولید

مش میلگردی عمدتاً در ساخت سقف کامپوزیت یا دال، قطعات کامپوزیتیمیلگردها بیش از جنس اکثراً به نام هایی که تولیدکنندگان معرفی می کنند، شناخته می شوند. میلگردهای تولید شده در بازار داخلی و جهانی با دو سبک آجدار و ساده شناخته می شوند. بر این اساس انواع را می توان به ترتیب زیر نام برد:

  • میلگرد A1-S240
  • میلگرد A2- S340
  • میلگرد A3-S400
  • میلگرد A4-S500

میلگرد A1

میلگرد ساده یا میلگرد A1 از هیچ آج و طرحی پیروی نمی کند و از ظاهری ساده برخوردار می باشد. میلگرد A1 با گسیختگی به میزان 3800 کیلوگرم بر سانتیمتر مربع و تنشی با میزان 2300 کیلوگرم بر سانتیمتر مربع برخوردار می باشد. میلگرد ساده یا A1 از نظر ظاهری دارای گسیختگی 25 درصد بوده و ظاهر آن صاف می باشد و شما هیچگونه آجی روی آن مشاهده نخواهید کرد. این نوع میلگرد در کارهای آهنگری، عملیات جوشکاری و … مناسب می باشد.

میلگرد A2

میلگرد A2 یکی از میلگردهای پرکاربرد ر عملیات ساختمانی می باشد که برای خاموت زدن بسیار مناسب می باشد و در دو نوع آجدار و آج فنری شناخته می شود. این میلگرد به لحاظ ظاهری دارای نسبت گسیختگی 19 درصد می باشد. در صورتی که نیاز به جوشکاری داشته باشد، این امر امکان پذیر است، البته توصیه شده که از جوشکاری آن خودداری شود. میزان تنش جاری آن چیزی حدود 3000 کیلوگرم بر سانتیمترمربع می باشد و میزان گسیختگی آن چیزی حدود 5000 کیلوگرم بر سانتیمتر مربع می باشد.

میلگرد A3

میلگرد A3 از سری میلگردهای مقاوم و پرکاربرد در صنعت ساختمان سازی می باشد که در قالب آجدار و غالباً آج جناقی تولید می شود. برای کارهای آهنگری و تغییر شکل با زاویه تند، به هیچ عنوان مناسب نمی باشد. جوشکاری روی میلگرد A3 مجاز نیست و این میلگرد دارای تنش جاری به میزان 4000 کیلوگرم بر سانتیمتر مربع و گسیختگی به میزان 6000 کیلوگرم بر سانتیمتر مربع می باشد. شکل گسیختگی آن چیزی حدود 14 درصد برآورد می شود که آن را میلگرد A3 را به عنوان میلگرد خشک معرفی می کند.

میلگرد A4

این میلگرد از استحکام بیشتر نسبت به سایر میلگردها برخوردار می باشد که در نوع خود از اتلاف منابع جلوگیری می کند. میلگرد A4 که دارای آج دوکی شکل به لحاظ ظاهری می باشد. میلگرد A4 مطابق با سازمان ملی استاندارد که دارای آج 500 و 520 می باشد، به عنوان میلگرد مرکب نیز شناخته می شود. حداقل میزان شکل پذیری برای این میلگرد چیزی حدود 18 درصد برآورد شده که این عدد در مورد گرید صدق می کند. اما در مورد مقاومت کششی می توان گفت، حداقل آن چیزی حدود 520 مگاپاسکال می باشد. میلگرد A4 با میزان تنش تسلیم 50 الی 520 مگاپاسکال بیشترین کاربرد را در سازه های ساختمانی دارند.

اهمیت انواع مختلف میلگرد

مقاومت فشاری بتن فوق العاده است. برای خرد کردن بتن نیاز به نیروی بسیار زیادی است. با این وجود، بتن از مقاومت کششی نسبتاً ضعیفی برخوردار است. نيروي كمتري براي ترك كردن بتن با خم شدن يا پيچاندن آن نياز است تا از خرد كردن بتن استفاده شود. برای افزایش مقاومت کششی بتن، از میلگرد آرماتور برای افزایش مقاومت کششی بتن استفاده می شود. طول و قطر میلگرد در انواع مختلفی وجود دارد اما فقط شش نوع میلگرد آن  شناخته شده است که به ترتیب زیر می باشند:

  • آلیاژ اروپایی شامل کربن ، منگنز ، سیلیکون و غیره می باشد.
  • فولاد کربن شامل میلگرد اصلی سیاه است.
  • گالوانیزه
  • روکش اپوکسی
  • پلیمر تقویت شده با فیبر شیشه ای GFRP
  • فولاد ضد زنگ انواع مختلف میلگرد هر یک از نقاط قوت و ضعف منحصر به فرد است.

تفاوت انواع میلگرد A1-A2-A3-A

میلگرد های A1 الی A4 هر یک دارای شکل متفاوتی هستند که متناسب با تفاوت هایی که دارند کاربردها متعدد نیز دارند. اما در مورد تشخصی تفاوت میان هر یک از آنها می توان گفت میلگرد A2 و A3 که از پرطرفدارترین و پرفروش ترین میلگردهای بازار داخلی هستند، به راحتی برای افراد قابل تشخیص نیستند. اما تفاوت این دو میلگرد در چیست؟ تفاوت میان میلگرد A1 میلگرد A3 با دو نوع قبلی در چیست؟ میلگرد A1 و A4 به راحتی قابل تشخیص هستند. میلگرد ساده میلگردی است که صاف و صیقلی و بدون آج است و میلگرد A4 میلگردی است که دارای یک سری برش های مورب است که به راحتی قابل تشخیص است. اما در مورد میلگرد A2 و A3 باید گفت تفاوت در مارپیچ آج می باشد. آج به صورت مارپیچ با زاویه 45 درجه به دور میلگرد می پیچد. در میلگرد A2 شما با مشاهده میلگرد از روبرو این زاویه به صورت برابر خواهید بود، به طوری که خطوط مارپیچ به یکدیگر متصل می شوند اما در مورد میلگرد A3 دو خط مارپیچ متصل به هم نیستند و از یکدیگر جدا با زاویه 45 درجه هستند.

تولید انواع سازه ها با میلگرد

کاربرد میلگرد در بتن به انواع مختلف سازه های ساختمان بستگی دارد که از میان آنها می توان به خاموت، ادکا، رکابی، سنجاقک، خرک و میلگرد سیتکا را راستا اشاره کرد. این سازه ها که از میلگرد تهیه می شوند دارای اشکال ظاهری زیر هستند:

مشخصه های میلگرد ساختمانی

مشخصه های میلگرد ساختمانی به ترتیب زیر می باشند که در جدول زیر آمده است:

جدول وزنی میلگرد
جدول وزنی میلگرد
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایلید به گفتگو بپیوندید؟
ما دوست داریم شما هم در این بحث شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *