لیستوفر

امروزه صنعت ساخت و ساز پیشرفت زیادی کرده است. بر اساس همین موضوع می توان گفت که یکی از مهمترین وظایف دفتر فنی در پروژه های عمرانی، تهیه جداول لیستوفر و یا همان جداول خم و برش آرماتور می باشد.

در صورتی که تمام المان های فلزی در اسکلت ساختمان و حجم بتن مصرفی در فونداسیون و دیوار برشی و سقف ها و یا شاخه های آرماتور در فونداسیون را به صورت تک تک محاسبه نمایید، وقت بسیاری از شما خواهد گرفت. از طرفی دیگر محاسبه این عملیات در زمان اجرا برای همه سازندگان ضروری می باشد.

به طور کلی محاسبه این موارد و استفاده از لیستوفر میلگرد  در نقشه ها کمک می کند تا اجراکننده نقشه درک درستی از میزان مصالح مصرفی داشته باشد. پس در واقع می توان گفت به کارگیری جدول لیستوفر که برای محاسبه وزن آرماتور استفاده می شود، اهمیت زیادی در تهیه نقشه ها دارد.

در این مطلب قصد داریم به معرفی و روش تهیه لیستوفر آرماتور بپردازیم.

لیستوفر

لیستوفر چیست؟

لیستوفر، از اصطلاحات رایج و مرتبط با میلگرد و به معنای راهنمای کارگاه آرماتوربندیِ خم و برش آرماتورها است. به عبارت دیگر، لیستوفر، جدولی می باشد که به منظور برآورد و تامین میزان میلگرد (آرماتور) و سازه های فولادی مصرفی در پروژه تهیه می شود. به طور مثال، می توان لیستوفری از آرماتورها در نقشه های اجرایی سازه های بتنی تهیه کرد.

در واقع به لیستوفر (listofer) که برای تهیه و محاسبه میزان میلگرد و مصالح مورد نیاز در پروژه های ساختمانی به کار می رود Bar Bending Schedule یا به اختصار BBC می گویند.

یادگیری اصطلاحات و کلمات مربوط به میلگرد، به شما کمک می کند که مراجع آموزشی انگلیسی را به خوبی متوجه شوید. این موضوع به شما در مهارت نقشه خوانی کمک خواهد کرد.

لیستوفر هوشمند

همانطور که پیش از این اشاره کردیم برای محاسبه میزان مصالح مورد نیاز در یک بنا می توانیم از محیط نرم افزاری و هوشمند سازی شده استفاده کنیم تا به این ترتیب از پرت میلگرد و هدر رفتن هزینه مصالح جلوگیری کنیم.

برنامه ها و اپ های هوشمند به ما این امکان را می دهند که به صورت اتوماتیک میزان میلگرد مصرفی در یک ساختمان را محاسبه کنیم. از دیگر مزایای استفاده از اپلیکشن ها و نرم افزارهای هوشمند می توان به محاسبه سریع وزن آرماتور، امکان مشاهده انواع خم میلگرد، استفاده از فرمول های موجود و فضای هوشمندسازی شده برنامه جهت تسریع در سرعت محاسبه و تهیه لیستوفرهای کارگاهی و در نهایت تسریع در روند انجام متره و برآورد سازه های بتنی اشاره کرد.

جدول اصطلاحات میلگرد

استفاده از لغت نامه میلگرد در زبان انگلیسی به شما کمک می کند کلمات و اصطلاحات مرتبط به میلگرد را فرا بگیرید. آشنایی با لغات میلگرد می تواند به شما در مهارت نقشه خوانی به شما کمک کند.

 

در جدول لیستوفر زیر که نمونه جدول لیستوفر آرماتورهای فونداسیون است، این اصطلاحات، ارائه شده و توضیحات مربوط به هر کدام بعد از جدول، ذکر شده است:

اصطلاحلغت
barمیلگرد
deformed barمیلگرد اجدار
dowel barمیلگرد اتصال
Starter barمیلگرد انتظار
Bent-up barمیلگرد با خم رو به بالا
High-bond barمیلگرد با پیوستگی بالا
Stem barمیلگرد بدنه
Bonding bar/splice barمیلگرد پیوند
Distribution barمیلگرد تقسیم
Tie barمیلگرد تنگ
Web barمیلگرد جان
Temperature reinforcementمیلگرد حرارتی
Bent barمیلگرد خم
Bar benderمیلگرد خم کن
Uncartail barمیلگرد سراسری
Longitudinal barمیلگرد طولی
Hooked barمیلگرد قلابدار
Straight barمیلگرد مستقیم
Reinforcementآرماتور
Shear reinforcementآرماتور برشی
Lateral reinforcementآرماتور جانبی
Skin reinforcementآرماتور جلدی
Shrinkage reinforcementآرماتور جمع شدگی
Flexural reinforcementآرماتور خمشی
Transverse reinforcementآرماتور عرضی
Secondary reinforcementآرماتور فرعی
Compression reinforcementآرماتور فشاری
Vertical reinforcementآرماتور قائم
Tension reinforcementآرماتور کششی
Auxiliary reinforcementآرماتور کمکی
Crack-control reinforcementآرماتور کنترل ترک
Spiral reinforcementآرماتور مارپیچ
Balanced reinforcementآرماتور متعادل
Continues reinforcementآرماتور یکسره
stirrupخاموت
Projecting reinforcementآرماتور بیرون زده
Welded-wire reinforcementآرماتور با شبکه سیمس جوش شده
Unbonded reinforcementآرماتور بدون پیوستگی
Link reinforcementآرماتور دوخت

 

نکات مهم در مورد لیستوفر میلگرد (آرماتور)

به طور معمول در زمان برگزاری یک مناقصه، مشاور لیستوفر میلگردها را تهیه و در نقشه ها قرار می دهد. این مسئله باعث می شود که پیمانکار در هنگام پیشنهاد، دیدی کلی تر و جامع تری نسبت به حجم آرماتورهای مصرفی در هر مرحله پیدا کند.

بحث لیستوفر تنها به پیشنهاد قیمت ختم نمی شود و موضوع مهم تر این است که زمانی که پیمانکار شروع به کار می کند لازم است که در هر مرحله از کار میلگردهای مورد نیاز را تهیه کند.

 

می توان گفت که در حقیقت لیستوفر کمک بزرگی به مترور می کند و سرعت کار محاسبات را افزایش می دهد. در حقیقت لیستوفر می تواند یک راهنمای کاملی برای آرماتوربند جهت برش و خم آرماتورها باشد. علاوه بر این، لیستوفر می تواند تا حدود زیادی از پرت و هدر رفتن آرماتورها جلوگیری کند.

 

آرماتوربندی فونداسیون

در نظر بگیرید که می خواهید آرماتوربندی فونداسیون را انجام دهید. آرماتورها تهیه شده اند و یک آرماتوربند قصد دارد که آرماتوربندی فونداسیون را بدون لیستوفر انجام دهد.

در صورتی که نقشه به شخص آرماتوربندی داده شود و او شروع به برش آرماتورها کند، به دلیل عدم دید کامل نسبت به حجم آرماتورهای فونداسیون از گوشه ای از نقشه برش را شروع می کند. این کار باعث بالا رفتن پرت می شود.

لازم است که قبل از شروع به کار لیستوفر تهیه شده باشد تا مشخص شود که در هر قسمت چه تعداد آرماتور با چه طول و چه سایزی و چه مقدار خم آرماتور لازم است. این مسئله باعث می شود که آرماتوربند متوجه شود که وقتی برش آرماتور را انجام می دهد از باقیمانده برش در چه جایی باید استفاده کند.

البته قطعا لازم است که یک نظارت درست و دقیق بر کار آرماتوربند د در هنگام استفاده از لیستوفر وجود داشته باشد تا به این ترتیب میزان خطا به حداقل برسد.

 

در صورت نبودن لیستوفر در نقشه ها تکلیف چیست؟

همواره باید این نکته را مدنظر داشته باشیم که در صورت عدم وجود  لیستوفر در نقشه ها، لازم است که آن توسط دفتر فنی تهیه شود.

لازم است که این نکته را مدنظر قرار دهید که در هنگام استفاده از لیستوفر موجود در نقشه ها، نمی توان به صورت قطعی به لیستوفرهای نقشه اعتماد کرد. بر همین اساس، لازم است که در هنگام خرید آرماتور، لیستوفر توسط دفتر فنی کنترل شود و اگر نیاز به اصلاح داشته باشد، اصلاح شود و یا از ابتدا توسط دفتر فنی و مهندس مترور پیش از استارت کار تهیه شود.

 

موارد تشکیل دهنده جدول لیستوفر میلگرد

در این قسمت یک جدول لیستوفر را مشاهده می کنیم که به ترتیب به توضیح ستون های آن می پردازد.

جدول لیستوفر

 

در ستون اول جدول لیستوفر (pos) موقعیت هر میلگرد شماره ‌گذاری می شود و این موقعیت می‌ تواند در پلان و یا در جزئیات آدرس‌ دهی شود.

در ستون دوم جدول لیستوفر (Ø) فی یا سایز میلگرد مشخص می ‌شود.

در ستون سوم جدول لیستوفر (Shape) شکل آرماتورها از لحاظ وضعیت خم (یکسر خم، دو سر خم، بدون خم، اوتکا و غیره) رسم می ‌شود. لازم به ذکر است در این مرحله طول خم‌ ها و ابعاد باید روی هر قسمت نوشته شود.

در ستون چهارم جدول لیستوفر (Length) طول آرماتور نوشته می ‌شود که از جمع جزئیات طول‌ های درج ‌شده در ستون سوم جدول حاصل می ‌شود.

در ستون پنجم جدول لیستوفر (Number) تعداد مورد نیاز آرماتور درج می ‌شود.

در ستون ششم و نهایی جدول لیستوفر (Weight) وزن میلگرد نوشته می شود که از حاصل‌ ضرب وزن واحد طول میلگرد مشخص ‌شده ضربدر طول میلگرد (ستون چهارم) ضربدر تعداد میلگرد (ستون پنجم) همان ردیف حاصل می ‌شود.

لازم است این نکته را مدنظر قرار دهیم که وزن واحد طول میلگرد را می توان از جدول اشتال برداشت و یا از فرمول زیر برای محاسبه آن استفاده کرد.

وزن واحد طول میلگرد (کیلوگرم) (وزن مخصوص میلگرد) = 162 / (قطر میلگرد * قطر میلگرد)

 

نحوه محاسبه میلگرد ساختمان

برای اینکه بتوانیم میزان میلگرد مورد نیاز یک ساختمان را محاسبه کنیم، در ابتدا لازم است که تعداد طبقات و مساحت ساختمان را محاسبه نمود.

به طور استاندارد، به ازای هر متر مربع حدود 60 الی 67 کیلوگرم میلگرد نیاز است. با داشتن این مقادیر، به راحتی می توان سطح مقطع آپارتمان را نسبت به تعداد طبقات آن محاسبه کرد و رقم به دست آمده را در 60 تا 67 ضرب کرد. البته، تمامی ساختمان ها به جز طبقات و نمای ظاهری دارای یک فونداسیون (پی) نیز هستند که در زیر ساختمان وجود داشته و بار کلی ساختمان را بر دوش می کشد، اما برای محاسبه میلگرد آجدار مورد نیاز برای فونداسیون ابتدا باید سه مقطع طولی، عرضی و تقویتی آن را برآورد کرد.

 

محاسبه وزن میلگرد فونداسیون: برای محاسبه سطح مقطع به ترتیب می توانید از فرمول های زیر استفاده کرده اعداد به دست آمده را با هم جمع کنید.

(طول کاور × 2) – (طول خم × 2) + طول مقطع = طول میلگرد طولی

(طول کاور × 2) – (طول خم × 2) + عرض مقطع = طول میلگرد عرضی

طول میلگرد × (تعداد + وزن واحد طول میلگرد) = میلگردهای تقویتی در فونداسیون

 

محاسبه تقریبی میلگرد مورد نیاز برای اسکلت ساختمان: برای محاسبه میلگرد مورد نیاز برای اسکلت، ابتدا باید نوع اسکلت ساختمان را بدانیم. چرا که برای هر نوع اسکلتی یک مقدار معین میلگرد تعریف شده است.

میلگرد مورد نیاز برای اسکلت فولادی با مهاربند: 45 الی 65 کیلوگرم

میلگرد مورد نیاز برای اسکلت فولادی با قاب خمشی: 65 الی 90

میلگرد مورد نیاز برای اسکلت بتنی با قاب خمشی و دیوار برشی: 35 الی 45 کیلوگرم

میلگرد مورد نیاز برای اسکلت بتنی: 40 الی 55 کیلوگرم

 

محاسبه تقریبی میلگرد مورد نیاز برای ستون ها و سقف: به طور کلی در ساختمان های اسکلت بتنی برای هر ستون 12 الی 18 کیلوگرم میلگرد نیاز است. اما برای محاسبه میلگرد مورد نیاز سقف لازم است تا نوع سقف را بدانیم:

میلگرد مورد نیاز برای سقف تیرچه بلوک: 5 الی 7 کیلوگرم

میلگرد مورد نیاز برای سقف کامپوزیت: 8 الی 12 کیلوگرم

میلگرد مورد نیاز برای سقف دال بتنی توپر: 10 الی 16 کیلوگرم

 

محاسبه میلگرد ساختمان یک طبقه

حال فرقی نمی کند که ساختمان شما چند طبقه است، زیرا با داشتن مقادیر بالا به راحتی می توانید آن ها را در فرمول زیر قرار دهید و میلگرد مورد نیاز برای هر ساختمان با هر تعداد طبقه ای را محاسبه کنید:

 

Wt={(W1 + W2)} * A + W3

Wt: وزن کل میلگرد ساختمان

W1: وزن کل میلگرد در اسکلت

W2: وزن کل میلگرد در سقف

W3: وزن کل میلگرد در فونداسیون

 

سوالات متداول لیستوفر آرماتور و نحوه تهیه آن

 

لیستوفر چیست؟

لیستوفر یک راهنمای کارگاه آرماتوربندی خم و برش آرماتورها دانست. در حقیقت به بیان ساده تر با تهیه لیستوفر می توانیم به تهیه و نصب آرماتورها سرعت ببخشیم.

 

دلایل استفاده از لیستوفر چیست؟

یکی از مهم ترین وظایف دفتر فنی در پروژه های عمرانی، تهیه جداول لیستوفر یا همان جداول خم و برش آرماتور است. اگر قرار باشد تمام المان های فلزی را در اسکلت ساختمان، حجم بتن مصرفی در فونداسیون و دیوار برشی و سقف ها و یا شاخه های آرماتور در فونداسیون را تک تک محاسبه کنید، کاری بسیار زمان بر خواهد بود. از طرفی محاسبه آنها برای همه سازندگان در زمان اجرا ضروری است. محاسبه این موارد در نقشه ها کمک می کند تا مجری علاوه بر مشاهده نقشه، درک لازم از میزان مصالح مورد استفاده داشته باشد. برای این منظور، استفاده از جدول لیستوفر در تهیه نقشه ها مهم است. این جداول برای محاسبه وزن آرماتور در صورت وضعیت و کمک به قطع و خم آرماتور در کارگاه، کاربرد دارند.

در مناقصات، لیستوفر میلگردها تهیه و در نقشه ها قرار داده می شود تا پیمانکار هنگام پیشنهاد، در زمینه حجم آرماتورهای مصرفی در هر مرحله، دیدگاه دقیق تر و کامل تر داشته باشد زیرا پیمانکار هنگام شروع کار، باید در هر مرحله از پروژه، میلگردهای مورد نیاز را تهیه نماید.

 

با استفاده از چه نرم افزارهایی می توان یک لیستوفر تهیه کرد؟

با استفاده از ابزار مترور پلاس در نرم افزار اکسل و اتوکد می توان یک لیستوفر تهیه کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایلید به گفتگو بپیوندید؟
ما دوست داریم شما هم در این بحث شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *