قوطی پروفیل چیست؟

یک تیرآهن از نظر مهندسی، سازه یا عضوی است که می تواند شامل موادی از جمله فولاد و آلومینیوم، برای مقاومت در برابر بارها باشد. تیرآهن در انواع مختلفی از جمله IPE، IPN، H و تیرآهن لانه زنبوری تولید می شود که نوع IPE به عنوان تیرآهن معمولی شناخته می شود. تیرآهن دارای ابعاد 14 الی 30 می باشد که متناسب با تولید کننده سایز تولیدی متفاوت می باشد. تیرآهن H یا هاش به عنوان تیرآهن بال پهن یا عریض شناخته می شود که دارای بال های پهن تر از تیرآهن معمولی می باشد. تیرآهن فولادی به طور گسترده ای در ساخت و ساز و مهندسی استفاده می شود.

انواع قوطی پروفیل

قوطی پروفیل در انواع مختلفی در بازار آهن آلات و فعالان عرصه آهن و مقاطع فولادی شناخته می شود. پروفیل ها در انواع باز و بسته نزد تولید کنندگان و بازاریان شناخته می شود. پروفیل باز و بسته کاربردهای متعددی دارند که از میان آنها می توان مصارف صنعتی و ساختمانی را نام برد. قوطی پروفیل ساختمانی همانطور که از نام آنها پیدا است، در پروژه های ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرند اما قوطی پروفیل صنعتی که در کاربردهای صنعتی از آنها استفاده می شود، می توانند در ساخت ابزار نظامی و خودرو مورد استفاده قرار گیرند. در تولید این نوع پروفیل از نورد گرم استفاده می شود و ضخامت آن از 4 الی 10 میلیمتر متغیر می باشد. قابل توجه است بدانید خواص مکانیکی این نوع پروفیل نسبت به پروفیل ساختمانی بالاتر است.

 • پروفیل باز

روش تولید دیگری نیز برای تولید سپری آهنی انجام می شود که در آن از اسلب استفاده می شود. در این پروسه تولید سپری آهنی ابتدا اسلب را به صورت گداخته در می آورند و فرآیند اسکین پاس را انجام می دهند و سپس آن را از قالب اولیه عبور می دهند. در این مرحله شکل اسلب به شکل اسپری آهنی در می آید اما این محصول نهایی نیست و جای کار بیشتر دارد. سپری در حال گداخته می تواند اعوجاج پیدا کند که با استفاده از قالب های فشاری میزان اعوجاج طولی آن گرفته می شود. البته تنها روش تولید سپری آهنی روش نورد گرم نمی باشد و سپری آهنی را با استفاده از برش بر روی تیرآهن معمولی و بال پهن نیز تولید می کنند.

 • پروفیل بسته

پروفیل بسته که به نوعی با نام قوطی در بازار آهن و فولاد شناخته می شود، در ساخت راه پله، نرده های آهنی، درب و پنجره های ساختمانی، خودرو، اسکلت فلزی، پایه میزها و ستون مورد استفاده قرار می گیرد. پروفیل های بسته که در بازار موجود می باشند شامل قوطی پروفیل مربع و مستطیل، پروفیل سپری، پروفیل تک لبه و دو لبه، پروفیل لوله ای و کلافی می باشند.

اما انواع پروفیل های مورد استفاده در ساختمان سازی متفاوت هستند که از میان پروفیل های پرکاربرد می توان به موارد زیر اشاره کرد

  • تیرآهن
  • نبشی
  • ناودانی یا پروفیل
  • سپری آهنی یا قوطی پروفیل
  • پروفیل کلاهی
  • پروفیل Z
  • قوطی پروفیل آهنی
  • قوطی پروفیل گالوانیزه
  • قوطی پروفیل کامپوزیتی
  • قوطی پروفیل آلومینیومی

قوطی پروفیل آلومینیومی

قوطی پروفیل آلومینیومی از جمله قوطی پروفیل های پرمصرف در صنعت ساختمانی می باشد که به لحاظ هزینه به صرفه تر می باشد و نسبت به سایر پروفیل ها کاربرد بیشتری دارد. وزن کم آن باعث می شود خرید آن نیز به صرفه تر باشد. از لحاظ کارایی نیز در ساختمان ها انرژی را نسبت به سایر پروفیل ها کمتر هدر می دهد. این نکته مثبت در قوطی پروفیل آلومینیومی باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می شود.

قوطی پروفیل کامپوزیتی

قوطی پروفیل کامپوزیتی از جمله پروفیل های کاربردی می باشند که در موقعیت هایی با سطح رطوبت بالا می توان از آنها استفاده کرد. قوطی پروفیل کامپوزیتی از مشخصه کشسانی بهره می برد و این بدان معنا است که این پروفیل در برابر لرزش های ناشی از ارتعاشات و زلزله مقاومت بالایی دارد. علاوه بر این ضد زنگ بودن آن باعث می شود بتوان آن را در مناطقی که احتمال خوردگی و فرسایش وجود دارد، استفاده کرد.

قوطی پروفیل آهنی 

قوطی پروفیل آهنی در دسته بندی پروفیل باز قرار می گیرد. این نوع قوطی پروفیل مطابق با استاندارد جهانی تولید می شود و تقاضا برای آن در بازار داخلی بسیار زیاد است. چرا که مصرف بالایی در صنعتی ساختمان سازی دارد.

قوطی پروفیل گالوانیزه

قوطی پروفیل گالوانیزه یکی از پروفیل های پرکاربرد در ارتفاعات است. در پروژه هایی با ارتفاعات بسیار زیاد که نیاز به مقاطع با کیفیت و مستحکم می باشد، باید از قوطی پروفیل گالوانیزه استفاده کرد. همانطور که می دانید ارتفاع بیشتر به معنای شدت باد بیشتر می باشد، بنابراین این محصول باید از محصولی استفاده کرد که بتواند در مقابل وزش باد شدید جوابگو باشد. یکی دیگر از موارد استفاده قوطی پروفیل گالوانیزه، ساخت درب و پنجره های upvc می باشد که به مقاوم سازی، استحکام و عمر بالای درب و پنجره منجر خواهد شد.

انواع قوطی پروفیل از نظر شکل ظاهری

علاوه بر انواع قوطی پروفیل که به صورت باز و بسته معرفی کردیم، میان بازاریان و فعالان عرضه آهن و فولاد اصطلاحاتی وجود دارد که بد نیست با آنها نیز آشنا شوید. قوطی پروفیل مربعی و قوطی پروفیل مستطیل شکل که به لحاظ ظاهری از شکل مربع و مستطیل برخوردار می باشند و این تفاوت ظاهری تفاوت کاربرد این دو پروفیل را نشان می دهد. قوطی پروفیل های موجود در بازار در دو دسته بندی دیگر نیز قرار می گیرند که می توان به پروفیل سبک و سنگین اشاره کرد.

• پروفیل سبک

پروفیل سبک که با عنوان پروفیل مبلی نیز شناخته می شود، با استفاده از ورق روغنی تولید می شود که برخی به آن قوطی پروفیل روغنی نیز می گویند. جنس بکار رفته در این نوع پروفیل باعث می شود این نوع پروفیل نسبت به سایر پروفیل ها براق تر و زیباتر باشند. این امر باعث می شود بسیاری از افراد آن را برای کارهای تزئینی خریداری کنند. از جمله مزایای این پروفیل نسبت به سایر پروفیل ها در جوش پذیری، آبکاری، جوش پذیر بودن، تنوع در کیفیت و وزن و دقیق بودن قطر و ضخامت می باشد. بد نیست بدانید این نوع پروفیل با استفاده از نورد سرد تولید می شود و با دو عنوان ST12 و St14 شناخته می شود. این پروفیل در ضخامت های 0.7 الی 1.5 در بازار موجود می باشد و نرخ آنها نسبت به سایر پروفیل ها گران تر است. از آن در ساخت دوچرخه، لوازم خانگی، اگزوز، خودرو، کانتینر، مبلمان و صندلی استفاده می شود. نبشی هایی با بال 20 الی 50 میلیمتر و ناودانی های سایز 10، 12 و 18 در دامنه این نوع پروفیل قرار می گیرند.

 • پروفیل سنگین

دو نوع  قوطی پروفیل های ساختمانی و صنعتی در دسته بندی پروفیل های سنگین قرار می گیرند که با نورد گرم تولید می شوند. در ساخت آنها از ورق سیاه با ضخامت 1.5 میلیمتر استفاده می شود. ظاهری شبیه به مستطیل و مربع دارند و معمولاً از آنها در ساخت ماشین آلات، دستگاه های صنعتی، مصارف ساختمانی و ستون های پنجره استفاده می شود. از جمله مزایای آنها می توان به مقاومت در خمش، مقاومت در پیچش، متعادل بودن، جوش پذیر بودن و تحمل وزن بالا اشاره کرد. با توجه به مزایای بسیاری که این نوع پروفیل دارد، از آن در قطعاتی که ممکن است نیروی زیادی به آنها وارد شود، استفاده می کنند. نرخ قوطی پروفیل سنگین متناسب با ضخامت آن متفاوت است. به عنوان مثال قوطی های با ضخامت پایین یا به قولی نازک تر نسبت به سایر قوطی پروفیل ها گران تر هستند اما وزن سبک آنها باعث می شود، هزینه تمام شده آن مناسب تر باشد.

ابعاد استاندارد قوطی پروفیل

تمامی صحبت ها تا این لحظه نشان می دهد این نوع مقطع فولادی ماند سایر مقاطع فولادی دارای ابعاد متفاوتی می باشد. ضخامت و سایز که کاربرد و ظاهر آن را متفاوت تر می کند. بکارگیری سایز مناسب در پروژه ها می تواند از وارد شدن آسیب به کار شما جلوگیری کند. ضخامتی که برای قوطی پروفیل در نظر گرفته شده است از 0.5 میلیمتر شروع می شود. کاربرد هر یک از این ضخامت ها نیز متفاوت است. به عنوان مثال پروفیل با ضخامت 0.5 الی 1.5 در ساخت مبل و صندلی استفاده می شود. پروفیل با ضخامت 2و 3 میلیمتر در فعالیت های ساختمانی استفاده می شود. در مورد سایز نیز می توان گفت سایز پروفیل از 4 شروع و طول هر یک از آنها بین 6 الی 12 متر می باشد. عمده کاربرد قوطی پروفیل در صنعت خودروسازی می باشد.در مورد قوطی پروفیل مربع و مستطیل این ابعاد متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال قوطی پروفیل مربع از ابعاد 10*10 میلیمتر شروع و در ابعاد 500*500 میلیمتر خاتمه می یابند و حداقل سایز در نظر گرفته شده برای آن را می توان 1 سانتیمتر و حداکثر 0.5 متر دانست. همچنین در مورد قوطی پروفیل مستطیل می توان گفت طول و عرض آن متفاوت می باشد. حداقل عرض در نظر گرفته شده برای پروفیل مستطیل 40 میلیمتر و حداکثر عرض 135 میلیمتر می باشد. در عین حال حداقل طول 100 میلیمتر و حداکثر طول 300 میلیمتر می باشد. در نهایت می توان گفت ضخامت های موجود این نوع پروفیل 5.2 الی 8 میلیمتر می باشد.

چه کارخانه هایی در ایران قوطی پروفیل تولید می کنند؟
مهمترن شرکت هایی که قوطی پروفیل تولید می کنند، در اصفهان و تهران فعالیت می کنند. تفاوت محصول هر یک از این کارخانه ها در بکارگیری ورق متفاوت می باشد که به طور قطع کیفیت محصول نهایی را متفاوت خواهد ساخت. از میان این کارخانه ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کارخانه به فلز سپاهانکارخانه مهر سهند تبریز
 • کارخانه پروفیل آریا صنعت دلیجان
 • کارخانه صدرا پروفیل تهران
 • کارخانه لوله و پروفیل پارس
 • کارخانه جهان پروفیل پارس
 • کارخانه لوله و پروفیل تهران شرق
 • کارخانه پروفیل آسیا
 • کارخانه میلاد یزد
 • کارخانه نورد لوله و پروفیل صابری
 • کارخانه فولاد گستر حداد
 • کارخانه خاور صنعت هما
 • کارخانه پروفیل یاران
 • کارخانه فولاد آپادانا
 • کارخانه کیها
 • کارخانه کیان پرشیا
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایلید به گفتگو بپیوندید؟
ما دوست داریم شما هم در این بحث شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *