شابلون میلگرد

امروزه در صنعت ساختمان ‌سازی در کنار بتن از میلگرد استفاده می ‌شود که تأثیر فوق ‌العاده‌ ای در مقاومت سازه دارد. این میلگردها در همه‌ جا کاربرد دارند و در صنایع مختلف از آن ها استفاده می ‌کنند. میلگردها از نظر جنس و ظاهر به دسته‌ های مختلفی تقسیم می ‌شوند که هرکدام کاربرد خاصی در یک صنعت و یا جاهای مختلف دارند. به ‌عنوان ‌مثال از برخی میلگردها در ساخت پل ‌ها بهره گرفته می ‌شود، چرا که استحکام بالایی دارند. اما از برخی میلگردها به خاطر خمیده شدن در صنایع دیگر استفاده می ‌گردد. برای تشخیص سایز میلگرد علاوه بر تجربه، از وسایلی نظیر شابلون میلگرد استفاده می ‌شود. شابلون میلگرد بهترین وسیله برای اندازه ‌گیری سایز میلگرد است.

 

شابلون میلگردمیلگرد چیست؟

یکی از عناصر اصلی در صنعت ساختمان ‌سازی میلگرد است. با اینکه تنها به‌ عنوان عوامل استحکام در یک سازه نقش ایفا می ‌کنند، اما حقیقت این است که هنگام وقوع زلزله میلگردها یا آرماتورها از ساختمان حفاظت خواهند کرد. در سال ۱۸۰۰ میلادی جوزف لوئیس برای اولین بار با افزودن میلگرد به بتن خواص کششی ضعیف بتن را توسط میلگرد جبران کرد. ساختمان ‎های تازه ‌ای که هم از بتن و هم از میلگرد ساخته می‌ شوند علاوه بر نیروهای کششی، در برابر نیروهای فشاری نیز مقاومت مناسبی از خود نشان می ‌دهند. به دلیل اهمیت میلگردها در ساخت سازه ‌ها، دستگاهی برای تولید استاندارد میلگرد ایجاد گردید. این روزها همه می ‌دانند که بتن به همراه میلگرد در برابر نیروهای کششی و چرخشی مقاوم می ‌شود و بدون میلگرد، بتن در هنگام اعمال نیروهای کششی ترک می‌ خورد و شکسته خواهد شد.

میلگرد از جنس فولاد درست می ‌شود و انواع مختلفی از نظر سایز، نوع و ظاهر دارد. از شابلون میلگرد نیز برای شناسایی اندازه آن استفاده می ‌گردد. در ادامه به بررسی انواع روش های تشخیص سایز میلگرد خواهیم پرداخت.

شابلون میلگرد

کاربرد میلگرد و اهمیت آن

صنعت ساختمان‌ سازی رسیدن به فناوری ساخت آسمان ‌خراش ‌ها و برج ‌های مرتفع را مدیون میلگرد است. به زبان ساده ‌تر بدون کشف و استفاده از میلگرد هیچ‌ گاه برج ‌های مرتفع ساخته نمی ‌شدند. به دلیل اینکه ضریب انبساط دمایی بتن و فولاد نزدیک است، زمانی که تغییرات دمایی اعمال می ‌شوند، لرزشی بین فولاد و بتن به وجود نمی ‌آید و تنش‌ های اضافی درونی بتن ایجاد نمی ‌شود. طول عمر سازه با استفاده از بتن ‌آرمه یا مسلح بسیار افزایش می ‌یابد و هنگام زلزله آسیب کمتری به ساختمان وارد خواهد شد. شابلون میلگرد نیز یکی از لوازم پرکاربرد این حوزه است. یکی دیگر از مزیت ‌هایی که استفاده از میلگرد را در ساختمان‌ ها الزامی کرده، رفتار مناسبی است که سازه هنگام آتش ‌سوزی از خود نشان می‌ دهد. هنگام وقوع آتش ‌سوزی استحکام سازه توسط این ابزار کاملاً حفظ می ‌شود و ساختمان‌ هایی که با این نوع مصالح درست می‌ شوند، هنگام آتش‌ سوزی خسارت‌ های بسیار سطحی به خود می ‌بینند. امروزه تمام قسمت ‌های ساختمان ‌ها از مزیت حضور میلگرد بهره‌ مند ‌می‌ شوند که برای اندازه‌ گیری آنها نیاز به شابلون میلگرد است.

روش‌ های تولید میلگرد

در سرتاسر دنیا میلگردها در اندازه ‌ها و استانداردهای مختلفی تولید می ‌شوند. استانداردها در هر منطقه از دنیا با توجه به شرایط آب و هوایی و پارامترهای مختلف منطقه مشخص می ‌شوند.  میلگرد ترمکس یکی از انواع میلگرد به ‌حساب می ‌آید که مقاومت بسیار بالایی دارد و تولید آن به این صورت انجام می ‌شود که از داخل لوله‌ های آب عبور داده‌ شده و سپس به ‌طور ناگهانی خنک می‌ شوند. در این شرایط سطح میلگردها مقاومت بالایی داشته و برخلاف آن مغز میلگرد مقاومت پایین ‌تری را داراست.

در روش آلیاژسازی شده فولادی که برای تولید میلگرد مورد استفاده قرار می‌ گیرد، آلیاژهایی به فولاد اضافه می‌ شود و شمش تولیدی به شکل موردنظر در می ‌آید و پس ‌از آن در فضای باز به ‌مرور خنک خواهد شد. در این نوع میلگردها سطح بیرونی و مغز آن ‌ها خواص شیمیایی و مکانیکی یکسانی دارند که در مواقع وقوع حوادث طبیعی مانند زلزله مقاومت یکنواخت و مناسبی را از خود نشان می ‌دهند. ناگفته نماند که قیمت تمام‌ شده میلگردهای آلیاژسازی نسبت به میلگردهای ترمکس با در نظر گرفتن فرایند تولید و مواد اولیه به ‌کار رفته، بالاست.

استاندارد میلگرد ایران

در کشورهای مختلف استانداردهای تولید فولاد با هم تفاوت دارد. هر استاندارد با توجه به خواص مکانیکی فولادها مشخص می ‌شود. برترین کارخانه در ایران کارخانه ذوب ‌آهن است که تولیدکننده عمده فولاد میلگرد است و از استاندارد روز تبعیت می ‌کند.

 

فولادها طبق استاندارد روز به سه دسته تقسیم می ‌شوند:

 فولاد A1

میلگردهایی که از این نوع فولاد ساخته می ‌شوند، صاف بوده و مقاومت تسلیم آن‌ها ۲۳۰۰ سانتی‌ متر مربع می ‌باشد. همچنین مقاومت کششی ۳۸۰۰ بر سانتیمتر مربع دارند.

فولاد A2

میلگردهایی که از این نوع فولاد ساخته می ‌شوند میلگردهای آجدار هستند و مقاومت تسلیم ۳۰۰۰ سانتی ‌متر مربع و مقاومت کششی ۵۰۰۰ بر سانتی ‌متر مربع دارند.

فولاد A3

مقاومت این نوع میلگردها بیشتر از بقیه بوده و همچنین قیمت بیشتری دارند. این نوع میلگردها هم آجدار می ‌باشند و مقاومت تسلیم ۴۰۰۰ سانتی ‌متر مربع و مقاومت کششی ۶۰۰۰ بر سانتیمتر مربع دارند.

شابلون میلگرد

نحوه تشخیص سایز میلگرد

سایز میلگرد از جمله مواردی است که قبل از تایید و به فروش رساندن میلگرد، باید مورد توجه افراد قرار بگیرد تا از به وجود آمدن مشکلات احتمالی جلوگیری شود.

میلگردها انواع گوناگونی دارند که از لحاظ ظاهری، اندازه، وزن و قطر با هم متفاوت هستند. توجه داشته باشید عوامل گفته ‌شده تأثیر مستقیمی بر روی قیمت میلگرد دارند. معمول قطر میلگردها ۶ الی ۳۲ میلی ‌متر است که تشخیص سایز و اندازه آن ‌ها برای کارشناسان این محصول کار سختی می ‌باشد. روش‌ های مختلفی برای تشخیص سایز میلگرد وجود دارد که در این قسمت از مقاله قصد داریم آن ‌ها را شرح دهید.

 تشخیص سایز میلگرد با شابلون میلگرد

شابلون میلگرد از تجهیزاتی است که با استفاده از آن می ‌توان اندازه میلگرد را مشخص کرد. اغلب مهندسان این حوزه شابلون ‌های آماده را به همراه خود دارند که در صورت نیاز از آن ‌ها استفاده می ‌کنند. معمولاً جنس این شابلون‌ ها از روبان یا فیلم رادیولوژی هست.

 تشخیص سایز میلگرد با استفاده از چشم

بیشتر افراد با استفاده از چشم خود اقدام به تشخیص اندازه و سایز میلگرد می ‌نمایند که برخی از مهندسان خبره این کار، می ‌توانند به‌ راحتی با این روش اندازه میلگرد را به ‌درستی تشخیص دهند. اما با این ‌همه گاهی اوقات ممکن است اشتباهاتی صورت بگیرد. لازم به ذکر است که برای مهندسین تازه‌ کار استفاده از روش کنترل چشمی برای مشخص کردن اندازه میلگرد، کار مناسبی نیست. استفاده از روش کنترل چشمی برای تشخیص سایز و اندازه میلگرد، روش مناسبی نبوده و ممکن است گاهی اوقات خطاهایی رخ دهد که از این ‌رو در آیین ‌نامه‌های بازرسی اجازه استفاده از این روش داده نشده است.

 تشخیص سایز میلگرد با استفاده از گیج اندازه‌ گیری سایز میلگرد

با استفاده از این محصول می ‌توان میلگردهای آجدار با قطر ۱۲ الی ۲۸ میلی‌متر را تشخیص داد. جنس این محصول که اصطلاحاً گیج اندازه ‌گیری میلگرد نامیده می ‌شود، از فولاد ضد زنگ هست که یک نوع خاص دیگری از شابلون میلگرد است. استفاده از این محصول برای مشخص کردن سایز و اندازه میلگرد بوده و به کار بردن آن سبب می‌ شود چشم با سایزهای مختلفی آشنا شود. طوری که دقت چشم در روش کنترل چشمی بالا رود.

 تشخیص سایز میلگرد با استفاده از ترازو

در صورتی ‌که سایز میلگرد استاندارد باشد می ‌توان با وزن کردن یک متر آن، قطر و اندازه میلگرد را مشخص کرد. البته ناگفته نماند که این روش فقط زمانی کارایی دارد که آرماتورها بسته نباشند.

 تشخیص سایز میلگرد با استفاده از کولیس

کولیس یکی دیگر از ابزارهای مهندسی هست که با استفاده از آن می ‌توان به ‌آسانی سایز و اندازه میلگردهای مختلف را مشخص نمود. با استفاده از کولیس می‌ توان ابعاد مختلفی را اندازه‌گیری کرد و در زمینه ‌های گوناگونی مورد استفاده قرار می ‌گیرد.

تشخیص سایز میلگرد با استفاده از ریسمان و آچار فرانسه

ریسمان نیز یکی از ابزارهایی است که در پروژه ‌های ساختمانی مورد استفاده قرار می ‌گیرد و با استفاده از آن می ‌توان اندازه و سایز میلگردها را مشخص کرد. این کار بدین شکل انجام می ‌شود که ریسمان را دور میلگرد مدنظر می ‌پیچند و سپس می ‌توان قطر و محیط میلگرد را مشخص نمود. با استفاده از آچار فرانسه مدرن نیز می‌توان اندازه و سایز میلگردهای مختلفی را مشخص کرد. در نظر داشته باشید که با علامت ‌گذاری کردن میلگردها می ‌توان به سریع ‌تر انجام شدن اندازه‌گیری کمک شایانی کرد.

جمع‌ بندی

یکی از مهم ‌ترین و تأثیرگذارترین مصالح در استحکام ساختمان‌ های امروزی میلگرد است. میلگردها در انواع مختلفی نظیر ساده، آجدار، اروپایی و غیره تولید می ‌شوند که هرکدام با توجه به فناوری ساخت، قیمت به‌ خصوصی دارند. برای تشخیص سایز میلگرد، روش ‌های مختلفی وجود دارد. تشخیص سایز به ‌وسیله دقت چشمی، تشخیص سایز به ‌وسیله لمس انگشت از روش‌ های قدیمی است. شابلون میلگرد نیز یکی از روش ‌هایی است که سایز میلگرد را با یک استاندارد جامع برای ما مشخص می ‌کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایلید به گفتگو بپیوندید؟
ما دوست داریم شما هم در این بحث شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *