بررسی عملکرد مثبت فولاد خوزستان

فولاد خوزستان موفق شده است محصولات خود را به یک بِرند مطرح تبدیل کند و هم‌اکنون مبادلات تجاری بین‌المللی و صادرات محصولات از نقاط قوت این شرکت محسوب می‌شود.

این شرکت سعی دارد تا با ایجاد حداکثر ارزش افزوده، در اقتصاد کشور و استان خوزستان نقش آفرینی موثری داشته باشد. عملکرد موفقیت‌آمیز این مجموعه در راستای توسعه فعالیت‌ها و گسترش تولیدات و ایجاد حداکثر ارزش افزوده باعث شده است تا در سال‌های اخیر سهم قابل ملاحظه‌ای از تولید ناخالص داخلی استان خوزستان را به خود اختصاص دهد.

بررسی عملکرد مثبت فولاد خوزستانیکی از عوامل مهم در افزایش سودآوری صنعت فولاد، مکان‌یابی مناسب واحدهای فولادی است. مسئله دسترسی به آب فراوان به منظور تامین آب مورد نیاز تولید، دسترسی به راه‌های ارتباطی و سهولت در حمل‌ونقل می‌تواند افزایش چشمگیری در سودآوری و ارزش افزوده رقم بزند. شرکت فولاد خوزستان، با قرارگیری در جنوب کشور و دسترسی مناسب به آب‌های آزاد و راه‌آهن جنوب به شمال، یک نمونه جانمایی مناسب در صنعت فولاد به شمار می‌آید که امروز نقش مهمی را در اقتصاد استان خوزستان ایفا می‌کند. این واحد صنعتی موفق شده است محصولات خود را به یک بِرند مطرح تبدیل کند و هم‌اکنون مبادلات تجاری بین‌المللی و صادرات محصولات از نقاط قوت این شرکت محسوب می‌شود.

اقدامات موثر در مسیر ارزش افزوده

با توجه به اهمیت توسعه تولیدات در بهبود سودآوری و ایجاد ارزش افزوده، شرکت فولاد خوزستان همواره گام‌هایی بلند در مسیر توسعه برداشته و از دهه ۶۰ به طور پیوسته طرح‌هایی به منظور افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت به اجرا درآورده است، به طوری که ظرفیت تولید شمش فولاد این شرکت که در سال ۱۳۸۲ برابر با ۴/۲ میلیون تن بود در سال ۱۳۹۹ به ۸/۳ میلیون تن افزایش یافت. شرکت فولاد خوزستان، با هدف تقویت تاثیرگذاری خود در صنعت فولاد کشور، همچنان مسیر روبه‌رشد خود را با اجرای طرح‌های توسعه‌ای ادامه می‌دهد، به طوری که از سال ۱۳۹۶ فاز چهارم توسعه ظرفیت تا افق ۱۴۰۴ گروه فولاد خوزستان، به منظور دستیابی به تولید پایدار در کل زنجیره ارزش فولاد از سنگ‌آهن تا محصول نهایی، کلید خورده و در حال اجراست.

این شرکت توانسته است حوزه سرمایه‌گذاری‌های خود را از ابتدای زنجیره یعنی سنگ‌آهن تا شمش فولادی گسترش دهد. گام‌های موثر شرکت فولاد خوزستان در این حوزه منجر به تامین به‌موقع مواد اولیه شده و ریسک کمبود این مواد را کاهش داده است. تولید پایدار و حفظ روند روبه‌رشد تولید یکی از ارکان ارتقای ارزش افزوده محسوب می‌شود که اولین لازمه آن حل چالش‌های تامین مواد اولیه است. در اختیار گرفتن کارخانه کنسانتره‌سازی ۵/۲ میلیون تنی شرکت صنعتی و معدنی توسعه فراگیر سناباد یکی از اقدامات مناسبی بود که روند توسعه آن با احداث یک کارخانه گندله‌سازی تداوم می‌یابد. اجرای طرح‌های توسعه و متوازن‌سازی ظرفیت خطوط تولیدی، به ظرفیت رساندن و احیای کارخانه فولاد شادگان و تکمیل پروژه‌های فولادسازی از جمله پروژه‌هایی هستند که در مسیر ارتقای ارزش افزوده در سال ۱۴۰۰ عملیاتی خواهند شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایلید به گفتگو بپیوندید؟
ما دوست داریم شما هم در این بحث شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *